Jezdíš na plyn? ...a proč ne?

Už jste slyšeli, že kamarád má auto na plyn a jezdí za korunu?

Jestli vám pojmy jako zážehový, vznětový nebo wankel znějí cize, nebo prostě splývají v motor, tedy věc, v níže to jaksi hoří a tím se roztáčejí kola u auta - a to je všechno, víc netřeba vědět, nějaká akcelerace a výkon, nebo obsah, počet válců a kompresní poměr, na co, nezájem, jedině snad... za kolik to jezdí, tak na to jistě slyšíte.

Jen pozor, aby kamarád, co jezdí za korunu, nebyl ten samý, co vám tuhle vykládal, že na to s manželkou vlítnou každý den, ráno i večer, a někdy ještě po obědě, když je čas. Oni i kamarádi mají někdy své dny a lžou, a tenhle by možná dokázal jezdit za korunu i náklaďákem. Pokud ale mluví jinak celkem uvěřitelně - a říká vám, že jezdí za korunu, tak je celkem možné mu věřit. Protože on nelže, pokud opravdu jezdí na plyn. Úplnou pravdu vám ovšem také neříká. S drobnou rezervou a malou pochybností mu ale můžete věřit, i když (zřejmě) jednak zaokrouhluje dolů, možná víc než maličko, a potom také (s velkou pravděpodobností) zapomíná přičíst benzín, na který se auto rozjíždí, než se motor zahřeje. Zanedbatelné množství to není ani v létě, v zimě pak je to i dosti znát.

Jezdit na plyn je móda. Pro jedny. Pro jiné spíš výstřednost - a pro nás, racionálně spořivé, je to dávno standard. Kdo nejezdí na plyn, je pro mě podivín, kterému nerozumím. Proč s tím už dávno taky nezačal..? Nechápu.

Jiný případ jsou takoví, kterým na koruně nesejde a mnohem důležitější je pro něj rychlost a vůně spáleného benzínu. I oni ale mohou číst dál. Není a nemá to být je jen pro nás, normální lidi, kterým burácení motoru hořkne s představou mincí řinčících výfukem do luftu. I oni se dozvědí spoustu zajímavých novinek o ekologii, o světě alternativních paliv, kde jako by se poslední dobou stávaly alternativními spíš benzin s naftou, nebo o dotacích a o krytých garážích, o evropských normách, o kevlarových nádržích a...

Takže za prvé jsou ještě pořád alternativními zkapalněné ropné plyny (LPG) a zemní plyn (CNG), ačkoli ty zkapalněné ropné plyny (LPG, neboli propan-butan) jsou alternativní a ekologické spíš tak trochu omylem.

A čím, že jsou tedy zajímavé?

Pro firmy s dobrou účetní a pro lidi s dobrým rozumem hlavně úsporou nákladů, kterou si můžete snadno spočítat sami. Jestli třeba jezdíte za 7 litrů benzínu na 100 kilometrů, bude to na plyn asi 7,5 litru (jezdíte-li dravě, tak i víc, protože s plynem to dá víc práce jezdit dravě), a pokud stojí plyn 15 korun (a benzín 32 Kč, ale poměr zůstává zhruba stejný, i když se ceny mění), tak spotřeba je 1,13 Kč/km u LPG oproti 2,24 Kč/km u benzínu, čili koruna deset na kilometr, ovšem to je před započtením výše zmíněného benzínu na rozjíždění, kdy má studený motor zdaleka největší spotřebu a můžete počítat v průměru navíc 10-30 haléřů na kilometr, podle toho, jak a kde jezdíte, takže poté vychází rozdíl, čili úspora cca 90 haléřů na kilometr, přičemž u aut s nižší spotřebou to bude méně, například pro 5 litrů benzínu na 100 km je u LPG asi 82 Kč/km oproti 160 Kč/km u benzínu, po započtení rozjezdů na benzín tedy úspora asi 65 haléřů na kilometr.

A vzhledem k tomu, že přestavba je u LPG asi od 30 tisíc korun do zhruba 70 tisíc u CNG, plus mínus, je to hodně najetých kilometrů, než se taková suma vrátí. Padesát až sto. Tisíc. Než se člověk dostane na nulu... Abyste ušetřili prvotních 50 tisíc korun, musíte nejdřív najet asi 70 tisíc kilometrů. Přibližně. Plus mínus. Na CNG spíš asi plus, protože prvotní investice bude vyšší, na LPG možná něco mínus.

Máte to v plánu?

S tímhle jedním autem?

Abyste pak byli na nule? (A když nepočítáme další drobná zdražení, jako jsou revize, servis plynových součástek a zařízení, výměna plynového filtru, dražší svíčky a možná ještě něco...)

Ale peníze, pořád jen peníze. Koho to zajímá?! (kromě mě)

A co třeba spolehlivost? (nijak citelně se nezhorší) A údržba? (nijak zvlášť citelně se nekomplikuje ani neprodražuje) Bezpečnost? (jednou za rok jezdíte na celkovou kontrolu a "očmuchání", jestli neutíká plyn; asi to není úplná nutnost a projdete bez toho i u STK, ale samozřejmě, kdyby se něco stalo, může vám to pojišťovna přičíst ke zlu).

Zkratka LPG znamená Liquified Petroleum Gas, tedy zkapalněný ropný plyn, dříve známý jako propan-butan. Ten vzniká jako vedlejší produkt při těžbě a zpracování ropy. Plní se do plynových lahví a využívá se pro vaření, topení a svícení, ale je rovněž oblíbeným alternativním palivem pro vozidla. Do nádrže auta se tankuje v kapalném skupenství. LPG je těžší než vzduch, takže při úniku nedojde k jeho samovolnému odvětrání. Z toho důvodu mají auta na LPG zakázaný vjezd do podzemních garáží.

Je sice směrnicí Evropského Parlamentu a Rady 2014/94ES zařazen mezi alternativní paliva, neboť jej lze získávat i jako produkt při těžbě zemního plynu, nicméně v rámci ČR má výhradně přímou souvislost s ropnými produkty.

Strategické koncepce již s LPG v ČR nepočítají jako s alternativním palivem - ovšem přiznejme si, že naše strategické koncepce nikoho nezajímají a podstatné je, s čím přijdou bruselští (nevolení) úředníci. A pokud oniřeknou, že LPG je alternativní palivo, tak bude, i kdyby se stokrát vyrábělo z ropy. A když řeknou, že bílá je černá a černá není barva, bude to tak, i kdybychom všichni najednou protestně rozmlátili svůj mobil o zem. Jen číňan se bude smát, jako (poslední dobou) vždycky.  

Jo, a když už jsme utekli od těch peněz, tak pro auta na plyn je asi o polovinu, tedy o tři až čtyři stovky dražší měření emisí. Na druhou stranu jsou ale zcela osvobozeny od platby silniční daně. Běžný smrtelník to neocení, ovšem podnikavý smrtelník hned ví, kam a jak to zaúčtovat.

A teď to hlavní:

Co je lepší? LPG, nebo CNG?

Staré latinské přísloví říká, že nejlepší je to, co mám já. Snadnou úvahou tedy odvodíme, že hodnocení je silně subjektivní. Jsou ale objektivní kritéria, podle kterých je lepší LPG, a jsou jiná objektivní kritéria, podle kterých je lepší CNG.

Odborníci například tvrdí, že CNG může zvýšit výkon motoru a má pevně danou kvalitu, zatímco na LPG vám výkon motoru lehce poklesne a kvalita plynu může být u různých čerpacích stanic různá. Špatná ale nesmí být nikde, dodávám raději. LPG má výrazně hustší síť čerpacích stanic a přestavba vychází levněji, u CNG je také větší nádrž, při přestavbě vždy v kufru auta, ale při tovární výrobě kufr zůstává nezmenšen, je to ovšem dražší.

A abychom nezapomněli, tak obojí je v provozu levnější než benzín. I než nafta.

Tedy poté, co najedete pár desítek tisíc kilometrů, než "se zaplatí" prvotní investice.

U CNG se uvádí cena za kilogram, u LPG za litr. V současnosti se cena LPG pohybuje kolem 13-14 korun za litr, za CNG zaplatíte asi 24 Kč/kg. CNG vypadá na pohled dražší, ale není tomu tak. Docela. Úplně. Cena 24 Kč/kg totiž odpovídá zhruba 19 Kč/litr, přičemž spotřeba vozidla s CNG odpovídá benzinovému motoru, zatímco u LPG spotřeba po přestavbě stoupá. V konečném přepočtu na cenu za 1 km tedy dosahují oba plyny přibližně stejných provozních nákladů. Respektive rozdíl v neprospěch CNG není tak velký, jak se zdá, dodávám.

Nová auta se na LPG dělají minimálně, na CNG občas ano, ale jsou zhruba o těch 50 až 70 tisíc dražší než benzínová. Je třeba ale dávat pozor, aby nádrž na plyn nebyla moc maličká, což se běžně stává, například u Škodovek, a i když maličká nebude, stejně prý na CNG ujedete nejvýš asi 400 kilometrů. Když u LPG na celkem běžnou nádrž na 35 litrů ujedete při spotřebě 7 litrů na 100 km 500 kilometrů. A to vůbec není nic výjimečného. U CNG je dále hodno pozornosti, zda je nádrž kevlarová, s životností 20 let, nebo ocelová, která má životnost jen 10 let, protože výměna takové nádrže vás může přijít až 100 tisíc korun.

Navíc pak nesmíte do krytých garáží.

A vozíte s sebou v autě bombu.

S plynem, který vás může otrávit. Když nějak prosákne ven, nebo uteče a tak.

V pohodě, žádný strach. Ono to nezní moc přesvědčivě, ale... Ani benzín není zdraví prospěšný a nádrže s ním také bouchají, přinejmenším ve filmech - a nikdo se kvůli tomu nehroutí. A jak s autem na plyn proniknout do krytých garáží vám poradím za chvíli.

Nejprve ale ty výbuchy pod sedadlem. věřte mi, že doby, kdy něco takového hrozilo, jsou dávno pryč - a například mně, který už vlastním možná desáté auto na plyn, vybuchla nádrž jen dvakrát. Poprvé, když jsem svou vlastní nešikovností... Ne, klid, dělám si nevhodnou legraci. Plynové nádrže nebouchají. Rozhodně ne víc než benzínové. Jsou tlusté a pevné a samý ventil a pojistka, takže... V pohodě, žádný strach. Například u CNG jsou konstruovány na 400 barů, když přitom v nádrži je tlak poloviční, a u LPG jsou nádrže zkoušeny na tlak 67 barů a v nádrži je po naplnění tlak směšných 10 barů (neboli desetinásobek tlaku atmosferického).

A se zákazem vjezdu do garáží to vůbec není tak horké. Na vnitřní, krytá parkovišti sice opravdu (jakoby) nesmíte, protože kdyby tam vaše auto vybouchlo, zboří to celou stavbu a... zkušený čtenář už jistě tuší nevhodnou legraci, a tuší správně, neboť ve skutečnosti auta na plyn nesmí do uzavřených garáží proto, že LPG je v kapalném skupenství těžší než vzduch a pokud by z auta utíkal, neodletí kamsi do pryč, ale zůstane tam, v uzavřeném prostoru, což by bylo otravně nepříjemné. CNG je v tom nevinně a má smůlu, někde, neboť je v nádrži v plynném skupenství, lehčí než vzduch, a pokud tedy někde zakazují vjezd oběma systémům, plyn jako plyn, majitelé CNG takový zákaz porušují právem rozumu, zatímco majitelé druhého systému se tím stávají sprostými delikventy.

A jsme u toho, protože jedni i druzí mohou zůstat v klidu, v takovém sprostě zlotřilém klidu, protože snad není místo, kdo by se ten zákaz dodržoval. Jinak řečeno jsem nikdy a nikde nezažil jakoukoli kontrolu, že by mě třeba z parkoviště s takovou značkou vyhnali. Ne. Nikde mě nevyvedli za ucho, ani jeden jediný křivý pohled jsem nezaznamenal, ani jsem nikdy během těch roků nenašel za stěračem lístek, že bude-li se to opakovat, vyvedou mi auto ven v řetězech.

Možná to bude tím, že i kdyby kapalný plyn vykapal ven, stejně se odpaří - a uletí pryč. A oni to nejspíš tak nějak tuší, že podobné zákazy mají asi tolik smyslu, jako když v parku zakážete nechat psy běhat na volno. Aby někoho nepokousali.

CNG znamená Compressed Natural Gas, tedy stlačený zemní plyn. Existuje i varianta BioCNG, kdy jde o stlačený biometan. Dlouho se používal hlavně pro vaření a ohřev vody v domácnostech, v poslední době i jako palivo produkující velmi nízké emise. Evropskou unií byl vybrán jako jedna z možností snížení množství CO2 v atmosféře. V případě BioCNG se navíc jedná o obnovitelný zdroj energie, neboť biometan se vyrábí z odpadů ze zemědělské výroby nebo čističek odpadních vod.

Podle usnesení vlády ČR ze dne 11. května 2005, č. 563, týkajícího se programu podpory alternativních paliv v dopravě, zemní plyn, který má za cíl do roku 2020 stabilizovat spotřební daň CNG a LNG na úrovni minimální spotřební daně, kterou stanovuje směrnice EU, se stát zavázal nezvýšit v období 2020-25 daň pro tato paliva dle zákona 261/2007 Sb., nad 290 Kč/MWh spalného tepla.

Tak ale proč člověk přejde na plyn, když začne šetřit až po letech, neměl by parkovat v nákupních centrech a vozí s sebou v autě bombu?

My chytří (a nenároční) kupujeme auta už hotová, takže šetříme od začátku, na zákazy kašleme a bomba v autě nám nevadí. Jsou sice také lehce dražší než stejná benzínová, ale bývá to už mnohem méně než původních padesát až sedmdesát tisíc.

Ale jak se ten plyn do auta dostane, proč to udělají ti první?

Ano, správně: Protože je to ekologické!

Píšou, že zemní plyn (CNG) je nejčistší pohon z běžně dostupných fosilních paliv a v porovnání s benzínem přináší až o 30 % nižší emise CO2, o 75 % nižší emise CO a až o 80 % nižší emise aromatických uhlovodíků. A v porovnání s naftou je to ještě lepší.

To nechci rozporovat, když to říkají odborníci, ale ze své zkušenosti musím dodat, že na emisích se netváří tak nadšeně a že dokonce říkali, že plyn je, co se emisí týče, horší. Asi přehánějí, ale když se podíváme na náhodný výpis z emisí, uvidíme (například) tohle:

A z toho (mála) zjevně nevychází alternativní pohon jako výrazně lepší, tedy ekologičtější. (CO2 je oxid uhličitý, coby produkt dokonalého spalování, CO je oxid uhelnatý, HC jsou nespálené uhlovodíky, obojí produkty nedokonalého spalování, a hodnota lambda ovlivňuje emise CO, HC i NO, tedy oxidy dusíku, přičemž optimum, tzv. stechiometrický stav, je λ=1.)

Ale podívejme se ještě jinam:

Řekněme tedy, že ona tvrzená ekologičnost vozidel na alternativní pohon nemusí být vždy tak docela, úplně a jednoznačně pravdivá. Ale nikomu to neříkejte!

A ano, rozhodně zní to krásně - a my, eurounijní světoobčané, milujeme krásná slova a krásné myšlenky. A tahle krásná slova a myšlenky si vykoledovaly dotace a úlevy - a hned jsou ještě krásnější. Sice jen dočasně, ale pár let to ještě potrvá. U CNG se od roku 2020 zvyšuje spotřební daň téměř o sto procent, přesně o necelou korunu padesát na kilogram, ale do roku 2025 by pak nemělo k žádnému dalšímu zdražení dojít, což je ovšem lépe číst tak, že v roce 2025 k dalšímu zdražení dojde. I pak ale daňové zvýhodnění (zřejmě, možná, nejspíš) zůstane. Pro LPG zůstává cena stejná a k vyššímu zdanění by prý mohlo dojít, kdyby spotřeba zemního plynu v dopravě přesáhla 600 milionů metrů krychlových za nejvýše 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, což v dohledné době asi nehrozí, nebo kdyby inkaso spotřební daně z minerálních olejů kleslo meziročně o víc než dvě miliardy korun, nebo kdyby schodek státního rozpočtu přesáhl 1,5 procenta HDP - tak potom se mohou dít věci. Nějaké. Ale ty se mohou dít i bez toho, například už v roce 2015 stát uvažoval o změnách, neboť počet aut na plyn rostl jako z vody. Ale zatím... se nic neděje.

Vlastně ano, od roku 2020 je zrušeno zvýhodnění ceny dálniční známky pro auta na LPG, protože jich je prý moc (a bylo by to drahé), ale pro auta na CNG zvýhodnění zůstalo, neboť jich je méně, i když ekologický přínos je u obou systémů prý zcela srovnatelný.

Ale nechme to být, protože odporovat můžeme asi jedině vzteklým praštěním mobilem. Jenže tím nic nezměníme. Jde navíc jen asi o pět stovek ročně. Dobrých, ale... Dokud platí daňové zvýhodnění, nechme tohle být, jako takovou oběť bohům. A teprve, až daňové zvýhodnění padne, můžeme rozmlátit mobily o zem.

Zatím jsou ale oba plyny zvýhodněné - a ten pocit, kdy mizíte od benzinky s (výpočtem prověřeným) vědomím, že jste minulou nádrž jezdili při spotřebě kolem koruny na kilometr, ten je k nezaplacení. A že si trošku lžete a nepočítáte benzín na rozjíždění a kdoví, co ještě? No a co? Ten pocit za to stojí. A když nestojí, nechte ho viset a pořiďte si jiný zážitek. Třeba kolo, ale pořádné! Nebo auto na letecký benzín, třeba. Nebo s koženými sedadly, nebo s uřezaným výfukem, ať je vás pořádně slyšet.

Vraťme se ovšem ještě - výjimečně - k penězům.

Kupovat nové auto na CNG (nebo na LPG, ale takových se vyrábí mnohem méně) se při zvážení všech informacích nejeví být úplně a jednoznačně ekonomické. Ale člověk to udělá rád z ekologických důvodů, nebo spíš pro dobrý pocit, pro příjemnou iluzi, že jim slouží. A to za to stojí. A když nestojí, nechte ho...

Ale koupit ojeté auto na plyn už dává větší smysl. Bývají sice pořád dražší než auta na benzin (v odpovídajícím stavu), ale rozdíl není tak vysoký a vracet se začne mnohem dřív. Pokud nebudete muset kupovat novou nádrž, protože ty jsou striktně na deset let a přes to vlak nejede, ani technickou nedostanete na dva roky, pokud vám platnost nádrže končí dřív. Nebo možná dostanete, ale neměli byste. A je to (bez montáže) asi 3 až 5 tisíc korun, samozřejmě i víc, pokud budete hledat opravdu velkou a (nebo) opravdu drahou (značku). Dále pozor u aut z dovozu, jakou mají plnicí koncovku, kterých je více druhů (u nás je italská, dále jsou ještě typy belgický, holandský a ruský, přičemž třeba v Německu používají kromě ruského všechny - ale existují a jsou snadno dostupné redukce) a některá plynová zařízení mají u nás také velmi omezený servis...

Někdo má rád vdolky, jiný zase holky. Co jednoho oslní, jiný bez zájmu přehlédne. Mně například nikdy nedošlo - a kdybych si to kdesi nepřečetl, nedošlo by mi, že se dvěma nádržemi dojedete dál. Ve zdejších krajích nejde o nijak závratný přínos, ale pokud jezdíte třeba přes... abych někoho neurazil... prostě někam daleko, kde jsou benzínky asi jako oázy uprostřed pouště, může být dvojnásobný dojezd velkou výhodou, když se tam navíc domluvíte jen Bulharsky nebo Rumunsky, nebo třeba Norsky, tedy vůbec, a mapy občas mluví jakýmsi starým dialektem, kde je něco, co není, a není něco, co je (ve skutečnosti).

Jezdit na plyn je prostě možnost. Pro všechny. Pro výstřední ekoteroristy i pro držgršle, co si kvůli koruně nechají dát pod sedadlo bombu. Každý se rozhoduje podle svých představ a potřeb. A vůbec nevěřte povídačkám, podle kterých jaké auto, takový penis. Tím se nevzrušujte a pořiďte si, co se vám líbí. Ono je to totiž přesně naopak. Jaký penis, takové auto. Ale naopak.

Rozumíme si, že...